Δύσκολη νίκη στην παράταση η Πεύκη (77-84) και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας

0

Μια δύσκολη και αγχωτική νίκη πέτυχε χθες το βράδυ η πρωτοπόρος της βαθμολογίας Α’ κατηγορίας ΕΣΚΑ Πεύκη, στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα, γεγονός που τη διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας, έξι (6) μόλις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Ο χθεσινός αγώνας διεξήχθη χωρίς την παρουσία φιλάθλων, όπου σύμφωνα με την ανακοίνωση της ΕΣΚΑ (Όλοι οι αγώνες των Πρωταθλημάτων και Τουρνουά της ΕΣΚΑ (κάθε ηλικίας) που πραγματοποιούνται σε κλειστές και ανοιχτές αθλητικές εγκαταστάσεις (γήπεδα- γυμναστήρια), θα διεξάγονται χωρίς παρουσία φιλάθλων), σ’ ένα γήπεδο παγωμένο και με πλαστικό δάπεδο, με τη νεανική ομάδα της Νέας Ιωνίας να παίρνει κεφάλι στο α’ δεκ. (23-21).

Η Πεύκη αντέδρασε στο β’ δεκ. και πήρε κεφάλι στο ημίχρονο (41-46).

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα, άτομα κάνουν σπορ και γήπεδο μπάσκετ

Στο γ’ δεκ., που αποδείχθηκε καταστροφικό για την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, μια ομάδα με επιθετικές αρετές, που αποδεικνύεται από τα υψηλά σκορ που δημιουργεί, “κατάφερε” να πετύχει μόνον πέντε (5)!! πόντους και να βρεθεί έναντι 12 των αντιπάλων της βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (53-51).

Στο δ΄ δεκ., όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν παράπονα από τη διαιτησία (στα 6′ λεπτά τα φάουλ ήταν 0-5),  μετά από ένα αμφίρροπο αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 70-70 και οδηγήθηκαν στην πεντάλεπτη παράταση για να λύσουν τις διαφορές τους, εκεί όπου η εμπειρία και η ικανότητα της Πεύκης υπερίσχυσε των αντιπάλων της και με επί μέρους σκορ 77-84, πήρε τη νίκη και διατήρησε την πρωτιά, που όπως έχουμε αναφέρει θα δώσει και το απευθείας εισιτήριο για την Γ’ Εθνική.

Να σημειώσουμε, ότι τα προαναφερόμενα μέτρα της ΕΣΚΑ ισχύουν από χθες Δευτέρα 09/03 έως και την Κυριακή 22/03

Δεκάλεπτα 23-21, 41-46, 53-51, 70-70 κ.ά., 77-84 παράταση.

Διαιτητές:Αποστολίδης Βασίλειος, Καλογριάς Θεοφάνης , Ζαγούρης Λογγίνος