Την όγδοη νίκη στις πρώτες εννέα αγωνιστικές πέτυχε η Πεύκη επί του Απόλλωνα με 83-80 και πάλι στην κορυφή

0

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ανδρική ομάδα μπάσκετ του ΑΟ Πεύκης, αυτή τη φορά στο γήπεδό της με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης με 83-80 και σε συνδυασμό με την πρώτη ήττα της Καλαθοσφαίρισης Αγίας Παρασκευής στο Πικέρμι με 85-81, βρέθηκαν και πάλι δύο τους να μοιράζονται την κορυφή της βαθμολογίας.

Αυτή ήταν  η 8η νίκη για τους Πευκιώτες, στις 9 πρώτες αγωνιστικές και θεωρείται πλέον από τα μεγάλα φαβορί για την πρώτη θέση, που θα της εξασφαλίσει την απευθείας άνοδο στην Γ’ Εθνική.

Η Πεύκη ξεκίνησε τον σημερινό αγώνα με όρεξη και μεγάλη ευστοχία πετυχαίνοντας 33 πόντους, έναντι 17, των φιλοξενουμένων. Στο ίδιο στιλ και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων (47-34).

Στο β΄ημίχρονο η Πεύκη έριξε την απόδοσή της και δόθηκε η δυνατότητα οι προπονητές να δοκιμάσουν διάφορα συστήματα, με τη συμμετοχή πολλών αναπληρωματικών, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και μείωσαν τη διαφορά. Τελικό σκορ 83-80..

Διαιτητές : Ζιώγας Αλέξανδρος – Λαζόγκα Γεωργία – Ψύχας

Δεκάλεπτα :
33-17, 47-34, 66-57, 83-80Α.Ο. ΠΕΥΚΗΣ
(Δεσποτάκης, Μερτινιάν , Στράγκας, Αλεξιάδης)
Μονεμβασιώτης, Καραθανασόπουλος 8 (2), Αποστολίδης 8 (2), Κορκοσούρας 6 (1),, Φιλιππόπουλος 21, Κυριακόπουλος 6 (2), Δρικόγιας 2, Ανδρουλάκης 5 (1), Καφαντάρης, Χριστόδουλος 7, Υφαντής, Κορρές 19 (3)Γ.Σ.ΑΠΟΛΛΩΝ
(Χατζής)  Οικονομάκης 5, Ουντεμπός, Σκορίλας, Κουντούρης 6, Λέπουρης 4, Καλπάκης 20 (2), Πάντσιος 18 (2), Τσόπελας 3, Μουρίκης 17, Σκαρπέλης, Σκούταρης 5(1), Λαμπράκης 2