Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα το Χαλάνδρι «έσπασε» την έδρα της Πεύκης (75-82)

0

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν πριν από λίγο στο κλειστό της Πεύκης για να παρακολουθήσουν τον αγώνα μπάσκετ ανάμεσα στην Πεύκη και το Χαλάνδρι, στο πλαίσιο του 1ου αγώνα για τα playoffs, προκειμένου να αναδειχθεί η ομάδα που θα περάσει στην τελική φάση για την άνοδο στην Γ. Εθνική.

Το Χαλάνδρι ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα πετυχαίνοντας 34! πόντους στο α’ δεκ. αφήνοντας την Πεύκη στους 16. Στο ίδιο τέμπο και το β’ δεκ. με την Πεύκη να κλείνει την ψαλίδα στους -12 (36-48).

Στο β’ ημίχρονο η Πεύκη ανασύνταξε δυνάμεις και κατάφερε στο τέλος του γ’ δεκ. να μειώσει τη διαφορά στους -4 (60-64).

Το δ’ δεκ. και το πιο συγκλονιστικό, η Πεύκη κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ ένα λεπτό πριν από τη λήξη, με 74-72 και φάνηκε να ελέγχει τον αγώνα. Στο σημείο αυτό όμως οι καλαθοσφαιριστές του Χαλανδρίου έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν με απανωτά καλάθια να περάσουν μπροστά 19» πριν το τέλος με +5 (75-80) για να πάρουν τη μεγάλη νίκη με 75-82 και να εμφανίζονται αυτοί το φαβορί για να περάσουν στην επόμενη και τελική φάση, αφού την Πέμπτη θα αντιμετωπίσουν και πάλι τους αντιπάλους τους, αυτή τη φορά στο γήπεδό τους και σε περίπτωση νίκης θα περιμένουν τον επόμενο αντίπαλό τους από τη μάχη της Νέας Ιωνίας με την Νίκη Αμαρουσίου.

Πρώτος σκόρερ από το Χαλάνδρι ήταν ο Κονδύλης με 22 πόντους και 6 τρίποντα, ενώ από την Πεύκη ο Κορρές πέτυχε 21 πόντους. Από τα χαρακτηριστικά του αγώνα ότι οι φιλοξενούμενοι έφθασαν τη διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους.