Κολοσσός Ρόδου – Λαύριο 73-74

0

Η τρίποντη… βόμβα του Γκλιν Ουάτσον 3» πριν από το τέλος του αγώνα έδωσε το διπλό στο Λαύριο, ύστερα από ένα «θρίλερ» στη Ρόδο με τον Κολοσσό (74-73).
Ματς για… γερά νεύρα έγινε στη Ρόδο. Το Λαύριο του Χρήστου Σερέλη ανέβηκε στο 2-1 της βαθμολογίας φτάνοντας σε άλλο ένα διπλό, μετά την εκτός έδρας επικράητηση επί του Ιωνικού στην πρεμιέρα. Από την άλλη, ο Κολοσσός υποχώρησε στο 1-2.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Γκλιν Ουάτσον, που με 3» για την λήξη ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε την νίκη στην ομάδα του. Ο Κουέντον Ντεκόζι είχε 17 πόντους για τους νικητές και ο Βασίλης Μουράτος γέμισε τη στατιστική του (9π., 6ρ., 4ασ.). Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Ντόνοβαν Τζάκσον (18π.), που όμως στο φινάλε έβαλε 1/2 βολές σε κρίσιμο σημείο, ενώ αστόχησε και στο buzzer beater του αγώνα.

Το ματς στη Ρόδο άρχισε με υψηλό σκορ και διάθεση για… φουλ επίθεση (23-28 στο 10′). Ο Δημήτρης Μωραΐτης και ο Κουέντον Ντεκόζι ήταν εκείνοι που ξεχώριζαν στην πρώτη περίοδο με 8 πόντους έκαστος. Με τον Βασίλη Μουράτο να βγαίνει μπροστά και να πρωταγωνιστεί σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες (9π., 5ρ., 3ασ.), οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο πρώτο διψήφιο προβάδισμά τους στο 14′ (25-35). Ωστόσο, οι Ροδίτες μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά (43-44 στο 20′), αφού πήραν πράγματα μέσα από τη ρακέτα τους.

Το «ξέσπασμα» των γηπεδούχων είχε συνέχεια και στη δεύτερη περίοδο. Ένα επιμέρους 9-2 έφερε τα… πάνω – κάτω στον πίνακα του σκορ και έδωσε «αέρα» 6 πόντων στον Κολοσσό (52-46 στο 24′ μετά το τρίποντο του Ντόνοβαν Τζάκσον). Τα αίματα… άναψαν και το ματς έγινε ξανά «θρίλερ» με το Λαύριο να επιστρέφει άμεσα (53-54 στο 27′ και 57-59 στο 30′). Η ένταση και η… πίεση είχαν ρόλο πρωταγωνιστή και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει (66-68 στο 35′).

Το παιχνίδι κρεμόταν σε μια… λεπτή κλωστή με το σκορ στο τελευταίο λεπτό να «γράφει» 70-71, ύστερα από ένα δίλεπτο με αστοχία και δυνατές άμυνες. Ο Ντάνι Αγκεμπελέσε κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έβαλε μπροστά την ομάδα του (72-71). Ο Ντεκόζι αστόχησε σε λέι απ, ο Κουζέλογλου έχασε το λέι απ και αυτή η μεγάλη άμυνα του Κολοσσού έδωσε στους γηπεδούχους το «πάνω χέρι». Ο Τζάκσον έβαλε 1/2 βολές σε κρίσιμο σημείο, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν δύο φάουλ να δώσουν. Έτσι, στο Λαύριο έμειναν 7» για την τελευταία επίθεση. Ο Ουάτσον, όμως, βγήκε μπροστά και έβαλε μια τρίποντη… βόμβα με 3» για το φινάλε (73-74). Ο Τζάκσον βρήκε σίδερο και το Λαύριο «απέδρασε» με το διπλό.

Τα Δεκάλεπτα: 23-28, 43-44, 57-59, 73-74