Άλλη κλάση!

0

Η εκκίνηση έδειξε τη διαφορά επιπέδου του Παναθηναϊκού με τους… άλλους! Ο μεγαλύτερος αντίπαλος του, η ΑΕΚ αντιστάθηκε για 15´ και μετά… μην τον είδατε φτάνοντας άνετα στο τελικό 89-68.
Το μεγάλο παιχνίδι της πρεμιέρας της νέας Basket League ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΑΕΚ ήταν υπόθεση… προσωπική για τον ΝτεΣόν Τόμας. Ο Αμερικανός φόργουορντ των πρωταθλητών Ελλάδος ήταν –μακράν του δεύτερου- ο καλύτερος παίκτης του παρκέ «εκτελώντας» με κάθε τρόπο την άμυνα της Ένωσης.

Το κοντέρ έγραψε 26 πόντους με 9/11 σουτ, όλα μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο. Άλλωστε η δουλεριά είχε γίνει για το «τριφύλλι» που από νωρίς έφερε στα μέτρα του το παιχνίδι και οδήγησε την ΑΕΚ σε πολλές κακές και άστοχες επιθέσεις.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να «χτυπήσει» κοντά στο καλάθι τον Παναθηναϊκό, όμως οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια με Καλάθη και Φριοντέτ (11-7, 4’). Τα τρίποντα των Γκίκα και Λάνγκφορντ έφεραν το ματς στην ισορροπία (13-13, 5’). Οι παίκτες του Πεδουλάκη συνέχισαν να δημιουργούν φθορά στο «ζωγραφιστό» και με τον Παπαπέτρου να σκοράρει οι γηπεδούχοι «έχτισαν» διαφορά (21-15, 8’). Ο Κακλαμανάκης είπε την τελευταία… λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 23-17.

Μήτογλου και Ράις φώναξαν «παρών» στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (29-17, 11’). Η ΑΕΚ έδειξε σφυγμό και με τους Ματσιούλις-Γιαννόπουλο μάζεψε τη διαφορά (33-26, 14’). Η Ένωση προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο Τόμας ήταν ορεξάτος και δεν το επέτρεψε, με προσωπικές ενέργειες (40-30, 17’). Ο Παναθηναϊκός είχε φέρει στα μέτρα του το παιχνίδι και μαζί ανέβασε τη διαφορά (45-32, 19’). Ο Φριντέτ «συνδέθηκε» με το καλάθι της ΑΕΚ και οι «πράσινοι» έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 14 πόντων (48-34).

Ο Κέντρικ Ρέι έκανε αισθητή την παρουσία του και η ΑΕΚ κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους (50-41, 23’). Ο Παναθηναϊκός, όμως, είχε και πάλι απαντήσεις με Τόμας και Ράις (57-41,26’). Ο Τόμας συνέχισε να κάνει… θραύση και να «εκτελεί» με κάθε τρόπο την άμυνα της ΑΕΚ, ανεβάζοντας το «πράσινο» προβάδισμα (66-47, 29’). Ο Γκίκας με 2 βολές και ο Τζόνσον με μία διαμόρφωσαν το 67-49, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τα πάντα είχαν κριθεί στην αναμέτρηση όμως το «τριφύλλι» δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. Και έτσι ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με τους Ράις και Ουάιλι να βγαίνουν μπροστά (75-51, 32’). Οι «πράσινοι» διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα, με τους παίκτες της ΑΕΚ να έχουν… παραδοθεί στο ρυθμό (81-55, 36’). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε άνετη νίκη και να δείχνει με το… καλημέρα τις διαθέσεις του στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-34, 67-49, 89-68.