Η ΑΕΚ σταμάτησε τον Ολυμπιακό

0

Η διαφορά θα μπροούσε να είναι ακόμη μεγαλύτερη αφού η ΑΕΚ προηγήθηκε με 24-17 με τον Γιάκομπσεν 15 περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Δανός ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αφού σκόραρε κατά ρυπάς ενώ σημαντικό μερίδιο ευθύνης είχε και ο τερματοφύλακας Ραντούλοβιτς με τις αποκρούσεις του.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 3-4 με τον Κανδύλα στο πεντάλεπτο αλλά την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 4-4 με τον Νταρσουλάντ και να προσπερνά για πρώτη φορά με δύο γκολ (6-4) με τον Γιάκομπσεν και τον Μπάλαζ. Ο Ολυμπιακός, πίεσε και ισοφάρισε σε 8-8 με τον Αραπακόπουλο και τον Κανδύλα 12 περίπου λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκείνο το σημείο άρχισε το επιθετικό κρεσέντο των παικτών του Νίκου Γραμματικού. Με Γιάκομπσεν και Μπάγιο η Ένωση έφτασε και πάλι στο +2 (10-8) με τον Ρέινα να μειώνει για τους φιλοξενούμενους. Με Γιάκομπσεν και Μπάγιο ξανά η ΑΕΚ έφτασε στο 13-10 στο 28ο λεπτό ενώ με τον Μυλωνά η Ένωση έφτασε στο +4 (14-10) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ο Μπούμπαλο με γκολ σε νεκρό χρόνο διαμόρφωσε το 14-11 του πρώτου ημιχρόνου. Πρέπει να σημειώσουμε ότι στα πρώτα 30 λεπτά ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Ραντούλε Ραντούλοβιτς. Ο Σέρβος έκοψε τρία τουλάχιστον τετ α τετ και ήταν από τους κορυφαίους για την Ένωση.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-12 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τζηρά με τη διαφορά να διατηρείται στα δύο γκολ μέχρι το 15-13 με τον Κρητικό στο 32ο λεπτό. Η ΑΕΚ πάτησε και πάλι γκάζι και με Γιάκομπσεν και Παπαδιονυσίου έφτασε στο 18-14 στο 36ο λεπτό. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα έδειξε σημάδια αντίδρασης με τον Λέμος αλλά Μυλωνάς και Γιάκομπσεν διαμόρφωσαν το 20-15 για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού στο 40ο λεπτό.

Ο Κρητικός μείωσε και πάλι για τον Ολυμπιακό αλλά Παλεβίτσιους και Ζαμπούνης έδωσαν αέρα έξι τερμάτων (22-16) στην ΑΕΚ, 15 περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ συνέχισε να σκοράρει και με τον Ζαμπούνη έφτασε στο 23-16 με τη διαφορά να παραμένει στα επτά τέρματα μέχρι το 24-17 και τον Γιάκομπσεν.

Τρία αναπάντητα γκολ του Ολυμπιακού επέτρεψαν στην ομάδα του Πειραιά να μπει και πάλι στο παιχνίδι αλλά ο Γιάκομπσεν έδωσε και πάλι τη λύση. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στα δύο γκολ (25-23) με τον Τσίλη αλλά οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού εμφανίστηκαν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε.