Φινλανδία – Ελλάδα: Αλλού-ντ για αλλού η Εθνική! Λέει «αντίο» στο Nations League

0

Με ένα γνώριμο στα ελληνικά γήπεδα, τον Ρόμπιν Λουντ, να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο και την Ελλάδα να είναι… αλλού για αλλού στο γήπεδο και ανύπαρκτη επιθετικά, η Εθνική μας Ομάδα ηττήθηκε δίκαια με 2-0 από τη Φινλανδία και βρίσκεται με το ένα «πόδι» εκτός συνέχειας στο Nations League.
Η Εθνική Ελλάδας πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση στη Φινλανδία και ηττήθηκε άνετα με 2-0, παρά τη μέτρια εικόνα των Φινλανδών, που έχασαν μάλιστα και τον πρώτο τους σκόρερ, τον Τεέμου Πούκι, από το 9ο λεπτό του ματς, λόγω τραυματισμού.

Η ομάδα του Σκίμπε δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες στο παιχνίδι και ουσιαστικά «κατέρρευσε» μετά το 1-0 στις αρχές του πρώτου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες, πριν πετύχουν και δεύτερο τέρμα, μετά από μαγική ντρίμπλα του Λουντ και τελείωμα του Καμάρα.

Το τελικό 2-0 καταδεικνύει πλήρως την εικόνα του αγώνα, που χάρισε στη Φινλανδία την 4η νίκη της σε 4 ματς, φέροντάς την «αγκαλιά» με την πρώτη θέση και την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στους 6 βαθμούς έχει μείνει η Ελλάδα, που ψάχνει πλέον ένα «θαύμα» για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω στη νεοσύστατη διοργάνωση της UEFA.