Πρεμιέρα το Σαββατοκύριακο στην Γ’ Εθνική μπάσκετ – Πεύκη, Νίκη Αμαρουσίου και ΑΟΚ Χαλανδρίου εκτός έδρας

0

Ο ΚΑΠ στην έδρα του.

Ξεκινάει αυτό το Σαββατοκύριακο το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής του πρωταθλήματος της ΕΟΚ, σε έξι (6) ομίλους, αφού τη χρονιά που μας πέρασε, λόγω των γνωστών προβλημάτων του κοροναϊου, ανέβηκαν περισσότερες ομάδες.

Στον 3ο Όμιλο με 11 ομάδες, που συμμετέχει η Πεύκη, η Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής, η Νίκη Αμαρουσίου και ο ΑΟΚ Χαλανδρίου, ομάδες που εκπροσωπούν τον Βόρειο Τομέα της Αθήνας, με τις τρεις πρώτες να αγωνίζονταν την περυσινή περίοδο στην Α’ κατηγορία ΕΣΚΑ, με την Πεύκη να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας, όταν διακόπηκαν τα πρωταθλήματα, θα βρεθούν και πάλι αντίπαλες, αυτή τη φορά σε επίπεδο Εθνικής κατηγορίας.

Να σημειώσουμε ότι οι ομάδες θα εμφανιστούν στο γήπεδο την Κυριακή, έπειτα από τόσους μήνες αποχής, με πολύ λίγα παιχνίδια στο ενεργητικό τους (ότι φιλικά έδωσαν, επιπλέον και οι αγώνες για το κύπελλο ΕΣΚΑ, ένας ή δυο το πολύ αγώνες) και όλοι αναμένουμε την αγωνιστική κατάσταση που βρίσκονται.

Η Πεύκη, με νέο προπονητή στο τιμόνι της, τον Γιάννη Κτιστάκη, μετά την παραίτηση του Μάριου Δεσποτάκη, θα ταξιδέψει μέχρι την Μύκονο, να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα, η οποία με τις μεταγραφές που έχει κάνει και θεωρούνται υψηλού επιπέδου, παρ’ όλο που αγωνίζεται για πρώτη φορά στην ιστορία της σε εθνική κατηγορία, οι υπεύθυνοι της ομάδας πιστεύουν ότι θα πρωταγωνιστήσει στο πρωτάθλημα.

Η Νίκη Αμαρουσίου (που σημειωτέον έχει κερδίσει την Πεύκη 68-64 σε αγώνα κυπέλλου ΕΣΚΑ) στην πρεμιέρα θα βρεθεί στο Λουτράκι απέναντι  στον Ποσειδώνα.

Η Καλαθοσφαίριση Αγίας Παρασκευής στο ¨Κοντόπευκο” θα αντιμετωπίσει τον ΑΠ-ΑΣ Τήρων Αγ. Θεοδώρων.

Τέλος, ο ΑΟΚ Χαλανδρίου θα αγωνιστεί στην έδρα του ΑΣ Πέρα.

Αναλυτικά οι αγώνες του 3ου Ομίλου

Σάββατο 17 Οκτωβρίου

Ερμιόνης 20.00 ΑΟ Ερμιονίδας-ΑΕ Δικαίου Κω Γιαννακόπουλος Φ.-Πετράκης Γ. (Πετρόπουλος)

Κυριακή 18 Οκτωβρίου

Μυκόνου 14.30 ΑΟ Μυκόνου-ΑΟ Πεύκης Μαυρέλης-Καρακωνσταντόπουλος

Κοντόπευκου 17.00 ΚΑΠ-ΑΣ Τήρων Αγ. Θεοδώρων Μπακετέα-Βαλούρδος (Σταματόπουλος)

Α Μοσχάτου 12.30 ΑΟ Ελευθερία Μοσχάτου-ΑΕ Καρλοβάσου Καρανικόλα Ελ.-Ξυλάς (Άκελ)

Γαλανόπουλος 17.00 ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου-ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου Χουγιάζος-Πλατέλα (Μαυραντζάς)

Βυζαντινό Αθλ. Κέντρο 17.00 ΑΣ Πέρα-ΑΟΚ Χαλάνδρι Μπιτέρνας-Κηπώσης (Παππάς)

Κοινοποίηση.

Τα σχόλια είναι κλειστά...