Με «λυτρωτή» τον Δενδρινο ο ΑΣΕ Δούκα «εκτέλεσε» τον ΚΑΟΚ επικρατώντας με 67-65…

0

Ο Κωνσταντινος Δενδρινός ανέλαβε τον ρόλο του «ψυχρού εκτελεστή»στο παιχνίδι με τον ΚΑΟ Κορίνθου και τα κατάφερε άψογα αφού με δικό του σουτ 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος «εξολόθρευσε» τον αντίπαλο. Το τελικό 67-65 αποδεικνύει ότι η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, όμως ο Δούκας κατάφερε να παραμείνει ζωντανός και να επιστρέψει στον «δρόμο» των νικηφόρων αποτελεσμάτων.

Η ομάδα του Νάσου Χουμπαυλη αιφνιδιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο από το συγκρότημα της Κορίνθου το οποίο ξεκίνησε αποτελέσματικά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 14-19, στο 10’. Με ένα σερι 6-0 οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 12ο λεπτό (20-19). Στο 17’ ο Παππας με 2/2 βολές έγραψε το 27-21 ενώ ο Μποχωρίδης με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου έκανε το 33-24.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΚΑΟΚ έκανε μια αντεπίθεση και ισοφάρισε σε 43-43 όμως ο ΑΣΕΔ αντέδρασε και ξέφυγε και πάλι με 8 πόντους (52-44) στο 30ολεπτο.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι. 1.41 πριν το τέλος ο Δούκας προηγήθηκε με τον Μποχωρίδη (62-60) όμως ο ΚΑΟΚ απάντησε με τρίποντο και έκανε το 62-63 (38.45). Οι «μπλε» έκαναν το 65-63 όμως 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ήρθε και πάλι ισορροπία στο παιχνίδι (65-65). Εκεί ανέλαβε δράση ο Δενδρινός που ευστόχησε, διαμόρφωσε το τελικό 67-65 δίνοντας το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς!

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 67-65

Τα Δεκάλεπτα: 14-19, 33-24, 52-44, 67-65

ΑΣΕ Δούκα (Χούμπαυλης):  Παππάς 9, Δενδρινός 8 (1), Μποχωρίδης 19 (4), Βουγιούκας 8, Ξύδης 2, Τσιτσιγιάννης 7, Πετς. Λάκκας 2, Μήτσιαλος, Αποστολίδης 12, Γκίνης, Σακελλαρίου.

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Νιφόρας 10 (2), Σακελλαράκης 13, Μακρής 15 (3), Θεοδωρίδης 3 (1), Κεφαλάς 9 (1), Περρωτής 6, Μπαλλής, Τασσιόπουλος 2, Κωνστνατίνου 7 (2).