ΠΑΟΚ – Δούκας 25-19

0

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε τους 28 βαθμούς στο πρωτάθλημα, όσους και η ΑΕΚ αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία μετά τη νίκη της στο κλειστό της Νεάπολης. Από την άλλη ο Δούκας έμεινε στους 18 βαθμούς και παραμένει στην πρώτη τετράδα. Ο ΠΑΟΚ πήρε «εκδίκηση» για την ήττα του πρώτου γύρου με 25-24 με γκολ που είχε δεχτεί σε «νεκρό χρόνο» από τον Κεδέρη.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του ματς στο ξεκίνημα όταν και προηγήθηκε με 3-1 με τον Πετρίδη στο 5ο λεπτό με τον Δούκα να ισοφαρίζει αμέσως με τον Παπαπούλιο. Ο ΠΑΟΚ έχτισε νέο σερί και έφτασε στο 6-3 με τον Παλάσκα στο 12ο λεπτό του αγώνα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης διατηρούσε προβάδισμα δύο τερμάτων και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα προηγήθηκε με 13-8 με τον Μαστορογιάννη ενώ ο Ντούνης διαμόρρφωσε το 13-9 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Τόμπρος μείωσε σε 13-10 για τον Δούκα με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι όμως πάτησαν και πάλι γκάζι και έφτασαν στο 17-11 με τον Παλάσκα στο 38ο λεπτό. Οι δύο ομάδες έμειναν χωρίς γκολ για περίπου τέσσερα λεπτά με τον Πετρίδη να δίνει τέλος στην «ξηρασία» διαμορφώνοντας το 18-12 στο 43ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε ένα προβάδισμα 6-7 γκολ μέχρι το 22-16 από τον Κεδέρη στο 51ο λεπτό. Η διαφορά ανέβηκε στο 24-16 με σερί γκολ από Πετρίδη και Γιόσμου γεγονός που ανάγκασε τον Κώστα Μπούνα να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παπαπούλιος μείωσε για τον Δούκα και ήταν σειρά του προπονητή του ΠΑΟΚ Στέλιου Σεϊρεκίδη να καλέσει τάιμ άουτ, πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος. Η εικόνα δεν άλλαξε και Λιόλιος, Ζιβούλοβιτς διαμόρφωσαν το 25-19 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 25-19

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 6-3, 7-5, 10-7, 13-9 (ημχ), 16-11, 17-12, 18-13, 22-15, 25-17, 25-19

ΠΑΟΚ Βεργίνα TV (Σεϊρεκίδης): Δέλιας, Λοΐζος, Κοτανίδης, Ελεζούα, Νικολαΐδης, Γιόσμου 3, Πετρίδης 4, Παλάσκας 8, Καραγκιοζόπουλος, Κωστακίδης 1, Μαστορογιάννης 2, Κοκώνης 4, Κυπραίος 2, Αποστόλου, Γιαννακίδης, Αραμπατζής 1.

Δούκας (Μπούνας): Τόμπρος 1, Παπαπούλιος 2, Αϊβαλιώτης 1, Πολύδωρος, Μπραουδάκης, Μπαζδέκης, Ντούνης 3, Σαμαράς, Λιόλιος 3, Ζιβούλοβιτς 6, Τζανιδάκης, Κλέωπας, Κολλύρης, Κεδέρης 3.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 3/3. Πέναλτι: 1/2 – 0/1